Świetlica Wiejska w Żelazkach realizuje projekt ,,Nasza wieś bez nałogów jest” w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gołdap na rok 2020. Dnia 18.09.2020r w Świetlicy odbyło się spotkanie dla dzieci z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi oraz z przedstawicielką Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej. Panie rozmawiały z dziećmi na temat szkodliwości wyrobów tytoniowych, alkoholu i narkotyków. Przekazały również informacje na temat bezpieczeństwa podczas przebywania poza domem oraz profilaktyki Covid-19. Następne spotkanie z Paniami odbędzie się 07.10.2020 r o godzinie 16:30 - tym razem dla dorosłych i młodzieży- zapraszamy do Świetlicy Wiejskiej w Żelazkach.
W ramach trwającego od lipca w Żelazkach projektu „Szczęśliwa Mama, to szczęśliwe Dziecko – nasz beztroski zakątek” dnia 18.09.2020 r. odbyło się spotkanie z kobietami ze społeczności lokalnej dotyczące profilaktyki raka szyjki macicy. Uczestniczki spotkania dowiedziały się, jak zadbać o swoje zdrowie, jak postępować, aby zapobiegać chorobie. Były zachęcane do systematycznych badań oraz troski o zdrowie swoje oraz swoich najbliższych. Zapraszamy do obejrzenia galerii. Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Stowarzyszenia Gołdapski Fundusz Lokalny i Gminy Gołdap realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Gołdapski Fundusz Lokalny.
Zapraszamy na kolejne spotkanie Małomiasteczkowego Klubu Filmowego 30.09.2020 r. Tym razem zaprezentujemy film pt. "Nasz czas" Carlos Reygadas opowiada o małżeństwie, które decyduje się żyć w otwartym związku i stopniowo prowadzi swoją relację na skraj przepaści. W główne role – szalejącego z zazdrości Juana i jego zaangażowanej w romans z Amerykaninem partnerki Esther – wcielili się sam reżyser i jego żona Natalia López. Na ekranie towarzyszą im ich własne dzieci, Rut i Eleazar Reygadas. "Nasz czas" nie ma jednak nic wspólnego z ekshibicjonizmem. Intymne są w nim przede wszystkim pytania o relacje i pasja, z jaką twórca dzieli się nimi z widzami. Akcja filmu rozgrywa się na meksykańskiej prowincji, w rodzinie zamożnych farmerów, którzy łączą ciężką pracę na ranczu z zamiłowaniem do sztuki. Obserwując walczące zwierzęta i zmagających się ze sobą ludzi, Reygadas pokazuje, jak kultura tworzy tamę dla instynktów, jak przekuwa pożądanie, agresję i namiętność w muzykę czy film. Ale wskazuje też na zagrożenie, jakim dla związków jest dziś technologia. Łatwość podróżowania i dostęp do różnych form komunikacji kuszą obietnicami innych miłości, innego życia. Tytułowy "nasz czas" ma więc u Reygadasa wymiar i prywatny, i szerszy wymiar społeczny.