7 maja w olsztyńskim Pałacu Młodzieży odbyła się uroczystość podsumowania i wręczenia nagród laureatom III Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego "Mój zabytek".
Organizatorzy przygotowali nagrody rzeczowe dla 10. wyróżnionych osób, a nagrodę główną w postaci aparatu fotograficznego ufundował prezydent Olsztyna, który w jego imieniu wręczyła Pani Halina Zaborowska-Borucka - zastępca prezydenta. Nagrody wręczali również: dyrektor Pałacu Młodzieży - pani Iwona Łazicka-Pawlak, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur - pani Elżbieta Jelińska, a także kurator konkursu pan Bartosz Ordelewski. Nagrodę główną III edycji konkursu otrzymała Weronika Obara z naszej pracowni fotografii za cykl prac pt. "W starym kinie". Wyróżniona została również praca Mateusza Świtaja pt. "Niemiecki telefon polowy". Do wystawy zakwalifikowały się także prace Mileny Hołdyńskiej i Miłosza Czarniewskiego.
Pragniemy podziękować Panu Ryszardowi Karwielowi, który przekazał nam dużą kolekcję slajdów reklamowych z kina "Oka", jak również Pani Aleksandrze Ratasiewicz, za udostępnienie młodzieży z pracowni fotografii eksponatów do kilkugodzinnej sesji.
W piatek 6 maja w galerii K2, swoje prace zaprezentował Vytautas Kalinauskas z Kalwarii na Litwie.
Jego malarstwo czerpie inspiracje z litewskich baśni i legend, jak również z mitologii. Ważnym elementem twórczości Vytautasa jest jego dziciństwo, które spędzał we wsi pod Wiżajnami u swoich dziadków. W jego żyłach płynie również polska krew, a język polski daży wielkim sentymentem, chociaż on sam - to tryskająca pogodą ducha osoba, a swoich polskich przyjaciół odwiedza często w Dubeninkach, gdzie zainspirowany przez Panią Teresę Ołów, pomaga lokalnej grupie plastyków w zgłębianiu tajników malarstwa.
Swoje obrazy maluje głównie na płótnach, ale również na tekturze i płycie pilśniowej, używając głównie farb olejnych i akrylowych. Ważnym tematem jego malarstwa jest także kobieta, jak również skomplikowane damsko-męskie interakcje, które wizualizuje dowcipnym i syntetycznym językiem z dużą dawką humoru. Vytautas przywiózł do nas ponad 40 prac i wszystkie są wyeksponowane w naszej galerii. Zapraszamy na spotkanie z bardzo różnorodną twórczością, gdzie każdy obraz jest małym opowiadaniem o rzeczach ważnych i pięknych zarazem.
Dziękujemy Pani Teresie Ołów i jej mężowi za pomoc w organizacji wystawy.
Urodził się 18 sierpnia 1958 r. w Kawarii na Litwie. Ukończył gimnazjum w Kalwarii i technikum plastyczne w Kaunas. W latach 1979 - 96 pracował w zakładach zajmujących się reklamą, zaś od roku 1996 jako nauczyciel
w gimnazjum w Kalwarii. Prowadził również warsztaty ceramiczne. Posiada duży dorobek w dziedzinie malarstwa olejnego, akrylowego. Wykonuje również ilustracje do książek. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich na Litwie, w Białorusi i w Polsce. Prace malarskie prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych na Litwie i w Polsce.