Weszliśmy w epokę 3D

W piątek na sali gołdapskiego Kina „Kultura” siedzieli sami okularnicy, bowiem tego wieczora filmem „Warszawa 1935” zaczęło się tu panowanie techniki 3D. Przed seansem – dla porównania – organizatorzy pokazali dokumentalny film o Gołdapi.

_JJJ0567

Marta Jurgiełan w swoim wystąpieniu (a trzeba przyznać, że coraz lepiej zapowiada imprezy i spotkania) podziękowała tym, bez zaangażowania których to przedsięwzięcie by nie zaistniało, czyli  pracownikom Domu Kultury, zwłaszcza Markowi Kowalczukowi. Na to przedsięwzięcie Dom Kultury pozyskał  dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

_JJJ0593

W holu sali widowiskowej zorganizowano wystawę przypominającą historię gołdapskiego kina. Spotkanie uzupełniła muzyka filmowa w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej  z Olecka.

_JJJ0632

Źródło: Goldap.org.pl

Fot. J.J. Jasiński


W piątek 3 kwietnia 2009 r. o godzinie szesnastej, w bardzo uroczystej oprawie, odbyło się w Gołdapi otwarcie kina KULTURA. Gośćmi były m.in. władze wojewódzkie oraz znany reżyser Jan Jakub Kolski.

3

Co ciekawe kino wróciło do Domu Kultury, czyli do miejsca, w którym w latach pięćdziesiątych rozpoczynało swoją działalność, bowiem od lat sześćdziesiątych gołdapianie chodzili do kina „Oka” znajdującego się w wolnostojącym budynku w centrum miasta. Jednak po 89 roku seanse odbywały się tam coraz rzadziej i praktycznie kino gołdapskie przestało istnieć.

1

W trakcie wieczoru pokazane zostały dwa filmy – „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego i „Slamdog. Milioner z ulicy” – tegoroczny laureat Ocarów. W holu kina urządzono niewielką wystawę z archiwalnymi fotografiami prezentującymi historię gołdapskiego kina.

4

Tuż po projekcji „Jasminum” odbyło się półgodzinne spotkanie z Janem Jakubem Kolskim – twórcą tego obrazu. Prowadził Mirosław Słapik.

2

W nowym gołdapskim kinie będzie można prezentować filmy zarówno metodą tradycyjną, jak i elektroniczną. Widownia liczy około 150 miejsc.

5

Remont i wyposażenie sali widowiskowej w aparaturę kinową, zostało sfinansowane ze środków Gminy Gołdap i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego