2.11.2019 gościliśmy Teatr im. Jaracza z Olsztyna. Przed spektaklem "Jeremi się ogarnia. LOL!" odbyły się również inspirujące warsztaty teatralne dla gołdapskiej młodzieży. Spektakl i spotkanie warsztatowe zostały zrealizowane w ramach programu TEATR POLSKA organizowanego od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku imprezę pn. "Spotkania z Naturą i Sztuką „Nasze i nie nasze krajobrazy” rozpoczęliśmy otwarciem wystawy malarskiej autorstwa profesora Andrzeja Strumiłły pt. „PSALMY”. 18 obrazów olejnych, format 180×120 cm powstały w roku 1988 na potrzeby dźwigniętej z ruin synagogi sejneńskiej. Andrzej Strumiłło namalował wówczas 18 obrazów, na każde okno synagogi. Ze 150 psalmów pozostało 18 tematów. Poświęcił tę pracę pamięci Żydów. W miasteczkach polsko-litewskiego pogranicza bywało ich więcej niż Polaków i Litwinów razem wziętych. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Pan Andrzej omówił szczegółowo wszystkie obrazy prezentowane na wystawie, a także przypomniał wątek z początku lat 90-tych, kiedy ta właśnie wystawa była prezentowana w kościele NMP Matki Kościoła za czasów ks. Smędzika, podczas „Przystanku Gołdap”. Wystawa będzie czynna do końca roku. W następnym punkcie naszego programu odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „SUMMA”, w reżyserii białoruskiego twórcy filmowego Andreja Kuciły. Flm to podwójny portret wkomponowany w krajobraz Suwalszczyzny. Wybitny polski malarz Andrzej Strumiłło zaprasza do swojego dziewiętnastowiecznego dworku nieopodal jeziora Wigry Marię, znajomą białoruską malarkę. Dla młodszej o kilkadziesiąt lat artystki wizyta staje się okazją do wejścia w zupełnie inny wymiar życia, z dala od miasta i zobowiązań, w towarzystwie mistrza, arabskich koni i dwóch przyjaznych psów. W momencie spotkania Strumiłło wkracza w fazę podsumowań i pożegnań. Z kolei kobieta znajduje się na przeciwległym krańcu tej drogi. Ostatnim punktem naszej imprezy była projekcja dokumentalnego filmu pt."SÓL ZIEMI", 2014 w reżyserii Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado. Bohaterem filmu jest Sebastiăo Salgado, brazylijski fotograf, który "światłem i cieniem opowiada o człowieku i naszej planecie". Dokument jest biografią artysty i historią jego zdjęć. Biografią fotografowanych ludzi i historią ludzkości. To zachwyt nad naturą i uchwycenie godności człowieka. To portrety będące piękną, zadziwiającą i niecodzienną opowieścią o ludziach. Ale to też podróż do piekła ludzkiego cierpienia, głodu, chorób i śmierci, piekła ludzkiej nienawiści i okrucieństwa. Jest to też historia odrodzenia poprzez podróż w głąb natury, fotografowanie miejsc, ludzi i zwierząt, które trwają niezmienione od zarania dziejów.
22.11.2019 o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi zagości Teatr Jaracza z Olsztyna. Serdecznie zapraszamy na spektakl zrealizowany w ramach projektu Teatr Polska pt. „Jeremi się ogarnia.LOL”. Wstęp na przedstawienie wolny.
Recenzja spektaklu - Maja Zalewska, Dziennik Teatralny:
Naukowcy alarmują, że młodzież uzależniła się od Internetu. Informują o tym oczywiście w Internecie. Bo dziś cały świat się od niego uzależnił i nie ma się co dziwić. Problem zaczyna się wtedy, gdy przestajemy ze sobą rozmawiać w cztery oczy. "Jeremi się ogarnia. LOL" to opowieść o młodych ludziach, którzy znakomicie poruszają się w świecie wirtualnym, ale nie radzą sobie w rzeczywistym. Radość okazują tak - :), a smutek tak - :(. Jednak w ich życiu zdarzą się sytuacje, gdy trzeba będzie wynurzyć się ze swojej jaskini i zacząć rozmawiać "w realu". Użyć prawdziwych emocji patrząc sobie w oczy. A to najtrudniejsze... Prawda? :)
Ponieważ scenariusz napisał Szymon Jachimek (autor m.in. "Jazdy na zamek. Musicalu krzyżackiego"), możecie liczyć na sporą dawkę humoru. Wyraziste postacie, dynamiczna muzyka, wartkie dialogi. Do tego niezręczne sytuacje w szkole, niechciane rozmowy z rodzicami i pierwsze dramaty miłosne. Czyli wszystko, co lubicie oglądać u innych, a czego nie chcecie przeżywać sami. Przynajmniej "w realu" ;).