Wędrujące Ale Kino! po raz dziesiąty zawitało w Gołdapi. W piątek 25.10.2019 r. trzydniowy cykl pokazów filmowych zakończyła uroczysta gala festiwalu filmowego, którego organizatorem jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Festiwal dedykowany dzieciom i młodzieży jest objazdową wersją słynnego poznańskiego Festiwalu Ale Kino! W ciągu trzech dni prezentowane w Gołdapi filmy obejrzało ponad 2700 widzów, co jest rekordem w skali kraju. Publiczność obejrzała zestaw specjalnie wyselekcjonowanych, wartościowych filmów – w tym pięć konkursowych: „Gordon i Paddy”, „Moja żyrafa”, „Jestem William”, „Łowcy czarownic” i „Mamy talent!”.
Widzowie przy pomocy kuponów konkursowych mogli głosować na film, który najbardziej im się podobał. Obradowało również pięcioosobowe jury, które oglądało wszystkie prezentowane filmy. Gołdapskiej młodzieży najbardziej przypadł do serca film pt. „Jestem William” duńskiego reżysera Jonasa Elmera. Historia chłopca zmagającego się z przeciwnościami losu, wplątanego w sprawy dorosłych, który podchodzi do życia z rozsądkiem, odwagą, a nawet humorem ujęła zarówno publiczność, jak i jury, które w sprawie wyboru filmu było jednomyślne. Mamy nadzieję, że „Jestem William” zdobędzie również główną nagrodę całego festiwalu - „Wędrujące Koziołeczki”. Galę podsumowującą zmagania festiwalowe w Gołdapi uświetniły występy śpiewającej młodzieży z Domu Kultury w Gołdapi oraz pokaz krótkometrażowego filmu przygotowanego podczas poprzedniej edycji festiwalu przez gołdapską młodzież.
Odbyła się również projekcja pozakonkursowego filmu produkcji polskiej pt. „Dzień czekolady”. Gala zamknęła oficjalną część imprezy, jednak grupa młodzieży licealnej wzięła dodatkowo udział w odbywających się w Domu Kultury warsztatach z tworzenia i montażu filmów prowadzonych przez specjalistów z Poznania.
Wędrujące Ale Kino! wyruszy w Polskę dziesiąty raz
W ciągu 9-ciu edycji Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! odwiedził 22 miejscowości. Każdy z przystanków oznaczał setki zadowolonych widzów oraz wielu młodych filmowców z nowymi umiejętnościami. Objazdowa wersja słynnego poznańskiego Festiwalu obchodzi w tym roku okrągły jubileusz.
Czarnków, Gębice, Trzcianka, Karlino, Białogard, Gołdap, Teremiski, Białowieża, Hajnówka, Gołdap, Krasnystaw, Pacanów, Cisna, Rydułtowy, Cieplewo, Krośnice, Szczaniec, Lipno, Chełmek, Rytel, Grodzisko Dolne, Zbąszyń – Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! odwiedził każdą z tych miejscowości. Przywiózł tam ambitny repertuar filmowych perełek z całego świata – produkcje nagradzane i doceniane, wyselekcjonowane z programu prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbywającego co roku w Poznaniu.
Słynny poznański Festiwal szczyci się ponad 50-letnią tradycją i niejednym międzynarodowym wyróżnieniem. Co roku w grudniu zamienia Poznań w stolicę dziecięcego i młodzieżowego kina, przyciągając przed ekrany dziesiątki tysięcy poszukiwaczy niezapomnianych filmowych wrażeń. Bawi, wzrusza, zachęca do dyskusji i edukuje.
Choć uczestników Ale Kino! czeka naprawdę wiele atrakcji, przybycie do Poznania stanowić może wymagający warunek. W 2010 roku Centrum Sztuki Dziecka po raz pierwszy wyszło naprzeciw młodym mieszkańcom dalszych miejscowości i postanowiło podzielić się najlepszymi, najgoręcej przyjętymi, filmami minionej edycji Ale Kino!.
Od tego czasu Wędrujące Ale Kino! co roku przemierza setki kilometrów, by wywołać uśmiech na twarzach tysięcy młodych widzów. Sprzyja też odkryciom talentów i rozwoju nowych umiejętności. Uczestnicy Festiwalu sprawdzić się mogą jako jurorzy (filmy walczą o Wędrujące Koziołeczki – Nagrodę Publiczności oraz wybierane przez dziecięce jury w każdej z miejscowości Grand Prix), ale także jako twórcy – podczas warsztatów filmowych, reporterskich albo animacji.
Nie inaczej będzie w tegorocznej – jubileuszowej – edycji. Na trasie Wędrującego Ale Kino! jest już 7 miejscowości: Szczaniec (30 września-1 października), Zbąszyń (3-4 października), Czarnków (7-9 października), Cieplewo (7-9 października), Gródek (21-22 października), Gołdap (23-25 października) i Pacanów (28-30 października). W programie – pięć świetnych filmów pełnometrażowych dla widzów w wieku szkolnym (Gordon i Paddy, Moja żyrafa, Jestem William, Łowcy czarownic, Mam talent!), zestaw porywających krótkich animacji dla najmłodszej – przedszkolnej, publiczności, a także inspirujące warsztaty.
Zapraszamy do uczestnictwa w Wędrującym Ale Kino! i zachęcamy do odwiedzin na stronie internetowej wedujace-alekino.com, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat Festiwalu. Do zobaczenia na tracie 10. WAK!
Paulina Tomasik |
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
| 501 476 150
Strona internetowa | www.wedrujace-alekino.com |