STRONA GŁÓWNA    
publikacje    
przetargi    
usługi    
linki    











Dom Kultury w Gołdapi zaprasza 25 i 26 stycznia 2008 r. na Zjazd Bardów

25.01.2008 (piątek)

18.30

- wernisaż wystawy fotografii ekologicznej Wojciecha Potepy "Nie tędy droga" hol sali widowiskowej

19.00 - koncerty

- Marek Tercz

Poeta, pieśniarz, bard, kompozytor. Zdobył wiele nagród, był laureatem m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej "Fama", Festiwalu Piosenki w Opolu (z Piwnicą pod Baranami). Jest autorem piosenek wykonywanych m.in. przez aktorów Piwnicy pod Baranami, Przemysława Gintrowskiego, Ilonę Sojdę, Roberta Kasprzyckiego, Tomasza Żółtko, Mariolę Berg, Sylwię Gawłowską.

Obecnie tworzy muzykę teatralną, przygotowuje adaptacje teatralne wielu utworów literackich.

- Leszek Długosz

Poeta, kompozytor, pieśniarz. Działalność artystyczną rozpoczął jako autor i wykonawca w Teatrzyku Piosenki UJ "Hefajstos". W 1963 r. został jednym z laureatów II Krakowskiego Konkursu Piosenki Studenckiej. Od 1964 r. związał się na dłużej z krakowskim kabaretem "Piwnica pod Baranami". Jako autor i wykonawca był jednym z bardziej twórczych i znaczących osobowości tego Zespołu. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął bardziej samodzielną działalność artystyczną: recitale, spotkania autorskie w całym kraju, programy poetycko-muzyczne prezentowane w radiu i w telewizji. Otrzymał nagrodę artystyczną Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie piosenki poetyckiej.

Leszek Długosz jest autorem programów, recitali, słuchowisk poetyckich, wykonawcą piosenek francuskich, aktorem filmowym, autorem dziesięciu książek poetyckich.Wydał także kilka autorskich płyt, kaset magnetofonowych i video z własnym repertuarem (w tym jedna we francuskiej wersji językowej).

Stale publikuje w prasie. W dziale edukacyjnym Programu 1. Telewizji Polskiej realizuje cykliczny program poświęcony poezji, zatytułowany "Literatura według Długosza". >>> więcej

26.01.2008 (sobota)

17.00 - spotkanie ze Sławomirem Stalmachem - dziennikarzem i poetą.

Nakładem wydawnictwa "Z bliska" ukazał się zbiorek poezji autora "Myśl prosta". Wiersze zawarte w tomiku tworzą konfesyjny obraz rzeczywistości widzianej niby zza okiennej szyby, z bramy kamienicy, zza stołu. Widoczna jest duża erudycja autora oraz ciekawe połączenie spraw w ogólnym pojęciu ważkich z konkretem i detalem życia potocznego. Jest to poezja duchowego zacisza.

Sławomir Stalmach urodził się w 1962 roku jest z wykształcenia socjologiem, ukończył wydział profilaktyki społecznej i resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Większość swojego życia zawodowego zajmował się dziennikarstwem agencyjnym. Pisał już w stanie wojennym jako współpracownik "Tygodnika Wojennego". Pracował w Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej. Aktualnie pracuje w TV1 jako wydawca głównego wydania "Wiadomości". "Myśl prosta" jest jego debiutem książkowym.

Spotkanie z autorem odbędzie się 26 stycznia o godz. 17.00 w Karczmie SEGA przy ul. Krzywej 1 w Gołdapi

19.00 - koncerty

- Małgorzata Wojciechowska

Autorka, kompozytorka, piosenkarka i aktorka. Studiowała aktorstwo dramatyczne na wydziale aktorskim PWST w Krakowie ze specjalizacją wokalno-estradową. Brała udział w wielu ogólnopolskich festiwalach, gdzie zdobywała liczne nagrody, np.: w 2000 r. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej "Łykend" we Wrocławiu; w 2001 r. II Nagroda na Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, III Nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; w 2002 r. i w 2003 r. na FAMIE główne nagrody zbiorowe za spektakle muzyczne z piosenkami Łucji Prus i Kazika Staszewskiego, w 2002 r. II Nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Interpretacji Piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej", w 2003 r. ponownie III Nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie; w 2004 r. Grand Prix im. Jonasza Kofty na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej - OPPA oraz nagroda literacka im. Mariana Redwana za autorstwo najlepszych tekstów piosenek na FAMIE. Ponadto szereg pierwszych nagród na festiwalach w Oleśnie, Grudziądzu, Łodzi, Radomiu, Kwidzynie, Lublinie, Gorlicach i Sieradzu. W 2005 r. otrzymała stypendium miasta Krakowa dla młodych twórców w dziedzinie sztuki estradowej.

- Wolna Grupa Bukowina

Polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej, której liderem był Wojciech Belon.

Powstała na początku lat 70. XX wieku. Zadebiutowała na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie na przełomie lipca i sierpnia 1971. W grupie grają Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński, Wacław Juszczyszyn, Jan Hnatowicz i Tadeusz Gos.

U nas z towarzyszeniem Adama Ziemianina >>> więcej