STRONA GŁÓWNA    
publikacje    
przetargi    
usługi    
linki    


W sobotę 17 listopada w Galerii K-2 Domu Kultury w Gołdapi odbyło się otwarcie wystawy Marka Sobczaka. Wśród 22 obrazów znalazły się m.in. prace z cyklu "Kondotier" i "Portrety trumienne". Wystawę można oglądać do końca grudnia.

fot. Jarosław Jasiński

Marek Sobczak

Urodził się w 1963 roku w Suwałkach. W latach 1984-90 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Poznaniu. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Jana Świtki. Współtwórca intermedialnej grupy SDS. W 1990 roku otrzymał osiemnastomiesięczne stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1991-94 prowadził galerię CHŁODNA 20 w Suwałkach.
Od 2003 roku pracuje jako grafik w tygodniku "Polityka". Brał udział w ponad stu wystawach: indywidualnych, grupowych (SDS) i zbiorowych, m.in.:

2003

- mareksobczakmalarstwografika. Galeria pod Belką. Zamek w Nidzicy

2004

- Warszawa w Wilnie. Galeria Arka. Wilno
- Warszawa w Kijowie. Centralny Dom artysty Plastyka. Kijów

2005

- Polen Kommt. 12 Maler aus Polen. Rok Polski w Niemczech. Galerie Am Kino. Berlin
- Warszawa w Ułan Bator. Art. Gallery. Ułan Bator.
- Culture at a Crosing. Farum Kulturhus. Farum
- Projekt 1.11 (SDS: Sobczak-Hildebrandt). Galeria K2. Gołdap

2006

- Wieża Babel. Galeria pod Arkadami. Łomża
- Nowa Ekspresja. 20 lat. BWA. Olsztyn
- 5e Biennale Européenne d'Art Contemporain. (SDS: Sobczak-Hildebrandt). Associacion Le Manif. Nimes
- Warszawa w Berlinie. Komunale Galerie. Berlin
- Warszawa w Sofii. Galeria Związku Artystów Bułgarii. Sofia
- Expressions Polonaises. Galerie Maison 44. Bazylea

2007

- 13 Triennale Malarstwa. Centrum Sztuki Współczesnej. Wilno
- Malarstwo. Galeria Test. Warszawa
- Malarstwo. Galeria Chłodna 20. Suwałki
- 13 linorytów. Galeria Tygmart. Klub jazzowy Tygmont. Warszawa
- Malarstwo. Galeria K2. Gołdap

Więcej informacji na stronach: www.sdsart.eu



W Galerii K-2 mozna było obejrzeć wystawę fotografii Rimaldasa Vikśraitisa - znanego litewskiego artysty fotografika.

Jego prace to artystyczny reportaż z litewskiej wsi w okresie zmian cywilizacyjnych i kulturowych. Artysta zagląda do swioch sasiadów w różnych momentach ich codziennego życia. Przygląda się i utrwala na czarno-białych fotografiach proste czynności: rytualne świniobicie, prywatne imprezy i ciążką pracę w polu. Idąc na łąkę zabiera ze sobą aparat żeby pokazać kąpiące się dzieci, śniadanie na trawie, zakochanych i odpoczywających ludzi. Poetyckie obrazy mieszają się z kontrowersyjnymi "pamiątkami" z pijackich balang, a kalectwo z portretami dzieci i aktami pięknych kobiet. Rimaldas Vikśraitis to wnikliwy obserwator i dokumentalista miejsca w którym mieszka i które pokazuje oczami artysty.
Prace swoje pokazywał na licznych zbiorowych i indywidualnych wystawach w wielu miejscach na świecie. Otrzymał nagrody i wyróznienia w międzynarodowych konkursach fotograficznych.



Wystawa "Cienie wiatrów"
Żyjemy wśród wiatrów i cieni
Czujemy wiatr, jednak nie możemy go zobaczyć. Cienie widzimy, jednak nie możemy ich poczuć. Czy wiatr może rzucać cień? Czy można narysować wiatr? A jego cień?


W galerii K-2 Domu Kultury w Gołdapi można było obejrzeć wystawę malarstwa Algimantasa Vorewiciusa "Cienie Wiatrów".

Algimantas Vorewicius urodził się w 1959r. w Akmene na Litwie. Ukończył studia w Instytucie Pedagogicznym w Szjałliaj (wydział sztuk pięknych). Mieszka i pracuje w Szakiaj. Stworzył tryptyk "Droga poznania" i "Rano" w szkole średniej "Warpas" w Szakiaj, fresk "Wieś" w szkole "Aukuras" w Szakiaj. Obecnie pracuje w średniej szkole "Warpas" w Szakiaj.

Wystawy:
1994 - indywidualna w Szakiaj
1996 - grupowa w Szakiaj
1998 - indywidualna w Łuksziaj (Rejon Szakiajskij)
1999 - indywidualna w Norwegii. Stworzył tam fresk "Egle - królowa teraźniejszości" - miasto Bergen, szkoła Krokajd
2003 - w galerii "Medaliej" w Wilnie
2005 - indywidualna "Lekko i słodko" w Szakiaj
2006 - indywidualna "Cienie wiatrów" w muzeum Zanawikin w Szakiaj
2007 - indywidualna wystawa w Olecku
2007 - indywidualna wystawa w Gołdapi




27 kwietnia, hol sali i sala widowiskowa Domu Kultury Podczas I Spotkania z naturą i sztuką pn."Nasze i nie nasze krajobrazy"- Gołdap 2007, miała miejsce premiera diaporamy cyfrowej, zbudowanej z prac twórców związanych z gołdapską pracownią fotografii "Gniazdo", działającej w strukturze gołdapskiego Domu Kultury.

Diaporamę można pobrać pod adresem: DIAPORAMA
1. Po wejściu na stronę należy wybrać /na dole strony/ -"SELECT YOUR DOWNLOAD-FREE"
2."DOWNLOAD TICKET", odmierzy ok. 2 min.
3.wpisać: "NR PREMIUM USER..."
4. I POBRAĆ PLIK/ trwa to od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od szybkości Twego internetowego łącza/
5. Miłego Odbioru - jjj


12 kwietnia

„Wspomnienia z Gołdapi” - otwarcie wystawy malarstwa Lolity Rūgytė z Šakiai (Litwa).
Lolita Rūgytė urodziła się  w Šakiai - Litwa
W 1987 r. ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych S.Žukas
W 1994 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie
Źródłem sztuki Lolity Rugyte jest autentyczny kontakt z cudem natury i żywa inspiracja historią sztuki. Malarstwo jej nie pochodzi tylko z natury, lecz jest też przejawem wewnętrznych przeżyć  w plastycznych improwizacjach. W swych pracach przedstawia pejzaże, kwiaty, ptaki i niebo.
Artystka stosuje różne techniki malarskie: akryl, akwarela, pastel, kolaż i mieszane techniki graficzne.
Pierwszy raz swoje prace plastyczne wystawiała w Gołdapi w 1996 roku. Od tego czasu motywy z Gołdapi i okolic pojawiają się w jej twórczości regularnie. Prezentowana wystawa pokazuje część prac powstałych podczas pleneru „Znaki Tożsamości” organizowanego przez Dom Kultury w Gołdapi w 2005 roku oraz prace wykonane na podstawie szkiców jakie artystka wykonywała w czasie przyjazdów.
Lolita Rūgytė wystawia swoje prace od 1994 na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA


22 marca - otwarcie wystawy pt. "RYTMY ZIEMI-WSPOMNIENIA I PEJZAŻE" w Gołdapskiej Izbie Muzealnej

Wystawa złozona jest z fotografii przyrody E. Milewkiej i krajobrazu regionu gołdapskiego - w fotografii Jarosława Jasińskiego.Ekspozycję uzupełniają wielkoformatowe prace wykonane z archiwalnych fotogramów okresu PRL, a pochodzące z wystawy pt."Z tamtych lat" - prezentowaną podczas' I Zjazdu Gołdapian" w roku 2004.Całość wtopiona jest w stałą ekspozycję archiwaliów i eksponatów kultury materialnej z regionu suwalsko-mazurskiego. Gospodarzem i kustoszem Gołdapskiej Izby Muzealnej, jest Mieczysław Ratasiewicz, którego wieloletnia praca wynikająca z miłości do "Małej Ojczyzny", dała zalążek Muzeum Gołdapskiemu, którego otwarcie planowane jest w końcu roku 2007. Ekspozycja jest czynna do września 2007 roku. ( jjj )

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA


24 marca

"Mongolia kraj wytrwałych" - opowieść o zimowej wyprawie do Mongolii. Mirosław Słapik (poeta, dziennikarz) i Paweł Tryk (podróżnik, dziennikarz) opowiadali o zimowym życiu Mongołów. Uzupełnieniem opowieści były fotografie i rekwizyty przywiezione z wyprawy.

9 marca

Grafiki Salvadora Dali
W Galerii K-2 otwarto wystawę grafiki (26 oryginalnych prac-drzeworyty, litografie, akwaforty, staloryty) ze zbiorów Dariusza Matyjasa. Niewątpliwie najważniejszą częścią prezentacji są grafiki Salvadora Dali. Można było obejrzeć kilka litografii z historii Don Kichota i litografię "Płonąca żyrafa".
- Jest to część mojej kolekcji, w której znajdują się dzieła artystów tego formatu co Picasso, Chagall i Dali. Te grafiki zakupiłem w USA dzięki synowi wydawcy Dalego. Sprzedał mi zarówno te, które wykonane zostały za życia tego artysty, jak i te, które wykonane zostały potem na bazie oryginalnych płyt. Dziesięć prac, które prezentuję w gołdapskiej galerii stanowi część ilustracji do "Boskiej Komedii".
Dariusz Matyjas zdradził nam co nowego pojawiło się w jego kolekcji: "Dokupiłem akwafortę Picassa, kilka litografii Chagalla. Aktualnie w krośnieńskim Muzeum Rzemiosła w Krośnie czynna jest wystawa Picassa z mojej kolekcji."
Dariusz Matyjas - z zawodu jubiler, z zamiłowania koneser sztuki. Marszand, kolekcjoner, właściciel galerii "Fine Prinst Art" w Nowym Jorku. Prowadzi działalność wystawienniczą w USA i w Polsce. Właściciel reprezentatywnej kolekcji grafiki światowej. Od 1993 roku mieszka w USA. Pochodzi z Giżycka.

(sam)

ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA


27 lutego, hol sali widowiskowej


Otwarcie wystawy przygotowanej przez IPN Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Białymstoku pn. "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat... Pomoc ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką w woj. białostockim (1941-1944)".
Podczas otwarcia głos zabrał dr Piotr Kardela z delegatury IPN-u.

Wystawa przedstawia opór społeczeństwa, Kościołów i Polskiego Państwa Podziemnego wobec nazistowskiego programu eksterminacji Żydów, a także fakty ratowania i pomocy niesionej Żydom przez poszczególnych obywateli oraz zorganizowane instytucje, takie jak np. Konspiracyjna Rada Pomocy Żydom. W sposób szczególny uwzględnione zostały jednostkowe losy ludzi ratujących i uratowanych z terenów dawnego województwa białostockiego.
Ciekawym elementem wystawy i towarzyszącego jej katalogu jest pokazanie wyników kwerendy archiwalnej dotyczącej ratowania Żydów na obszarze obecnego województwa podlaskiego, przeprowadzonej przez pracowników OBEP w Białymstoku. Badania naukowe prowadzone przez OBEP zmierzają do ustalenia jak najpełniejszej listy osób ratujących Żydów w regionie.
Na wystawie wyeksponowane zostanie getto białostockie i rozpoczęte tam 16 sierpnia 1943 r. powstanie przeciwko Niemcom. Oprócz fotografii i map, przedstawione będą także dokumenty z podziemnego archiwum getta - tzw. Archiwum Tamaroffa-Tenenbauma i postać jego twórcy, a zarazem przywódcy bojowników białostockiego getta. Wyeksponowana też będzie postać Bolesława Filipowskiego, żołnierza Armii Krajowej, który przechował to archiwum.
Wystawa jest wyrazem hołdu dla wszystkich, którzy zginęli, a także dla tych, którzy przetrwali dzięki niosącym pomoc oraz wyrazem hołdu dla tych, którzy tej pomocy udzielali.



    19 stycznia 2007 r. o godz. 17.00 w Galeria K2 Domu Kultury w Gołdapi odbyło się
otwarcie wystawy poplenerowej artystów malarzy "Mówiąca Ziemia".

    Piąty plener artystów malarzy "Mówiąca Ziemia" odbył się 3-15 sierpnia 2006 r. w Lekečiai, na Litwie, w miejscu okrążonym lasami, gdzie przy cichych alejkach rosną sosny. W tym czasie artyści tworzyli a miasto Lekečiai przygotowywało się do obchodów 500-tniej rocznicy. Uczestnicy pleneru, ze swoimi obrazami, wzięli udział w obchodach tego jubileuszu. Na plener przyjechali ci, którzy mogą nazwać siebie znawcami tej ziemi, i ci, którzy próbowali ją poznać. Jaka ona jest? Odpowiedź można znaleźć w blasku ceramiki i obrazach stworzonych przez artystów malarzy.

    W plenerze uczestniczyło 12 artystów z Polski i Litwy.

    Organizatorami pleneru byli Szakiajskie Biuro Euroregionu Sesupe i Oddział Kultury i Turystyki Samorządu Sakiai na Litwie.


ZOBACZ ZDJĘCIA Z OTWARCIA



Lolitos Rūgytės

Jūratės Kadusaskaitės

Lucyna Trojanowska

Jono Daniliausko

Valentino Antanavičiaus

Vytautas Kaunas

Algimanto Vorevičių

Audronės Vorevičių

Liucijos Bungardienės

Eligijaus Kriaučiūno

Jonas Daniliauskas



Archiwum 2010
Archiwum 2009
Archiwum 2008
Archiwum 2007