STRONA GŁÓWNA    
publikacje    
przetargi    
usługi    
linki    


Spotkali się po raz siódmy

Przegląd to występ zespołów osób niepełnosprawnych, którzy bawiąc się i przeżywając swój występ - bawią innych i dają im niecodzienne przeżycia - pozytywne. Tym samym zbliżają się do normalności i zapominają o swym losie, "dotykają" nadziei...

VII Przegląd Małych Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych miał miejsce na scenie sali widowiskowej Domu Kultury 16 października. Jak zawsze sala wypełniona jest, nie tylko uczestnikami, ale i ich rodzinami, zaproszonymi gośćmi z Urzędu Miejskiego i Starostwa, przedstawicielami władz kościelnych i tymi, którzy pragnęli oderwać się od rzeczywistości i choć na chwilę przenieść się kraju baśni i marzeń.

Przegląd rozpoczęty został, przywitaniem wszystkich gości, przez Jerzego Sobisza, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gołdapi oraz dyrektora Domu Kultury w Gołdapi.

W Przeglądzie chęć udziału zadeklarowało i wzięło dziewięć Warsztatów Terapii Zajęciowej z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Impreza ma zasięg regionalny.

Wystawione zostały następujące przedstawienia: Wszyscy jesteśmy tacy sami z Marianowa, które zajęło III miejsce, Igraszki z filmem z Filipowa, Inne spojrzenie na Romeo i Julię z Ełku, Taniec z wiosną z Sokółki, Czerwony Kapturek z Dąbrowy Białostockiej, Brzydkie Kaczątko z Olszewa Węgorzewskiego, W pustyni i w puszczy a zwłaszcza w pustyni z Piszu, które zajęło I miejsce, Dziad i baba z Kętrzyna oraz Titanic z Gołdapi zajmując II miejsce.

Każda prezentacja artystyczna, jak można było dostrzec, wiązała się z ogromnym przeżyciem emocjonalnym wykonawców i zaangażowaniem realizatorów.

Jurorzy Przeglądu nigdy nie mają łatwego wyboru, tym razem nie było inaczej, a ten "twardy orzech do zgryzienia" mieli dyrektorzy teatrów z Dublina z Irlandii, Medb Lambert- koordynator grupy teatralnej Równonoc, Donal Gallagher - Dyrektor grupy teatralnej z Krok Cormac Walsh - dyrektor Centrum Rumidialclink, Molly Okirff - koordynator w Krleolza, do których dołączyli Aneta Fabisiak-Hill i Trevor Hill ze Szkocji, Elżbieta Milewska i Marta Jurgiełan.

Antrakty między przedstawieniami były pełne radości, wigoru, zaangażowania wszystkich obecnych na sali. A to dzięki caraoke, które w znakomity sposób poprowadził Mirosław Bobrowski.

Nad całością Przeglądu czuwała i prowadziła Dorota Łasica.

Organizatorami Przeglądu byli: Gołdapski Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Kultury w Gołdapi oraz Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu "Partnerstwo Sztuk".

(at)






"Gwiazdeczki", "Czarodziejki", "Stokrotki", "Sprite", "Gimnazjalistki" oraz Martyna Waraksa, Dominika Kopacz, Damian Włodarski, Natalia Karpińska, Katarzyna Waraksa, Anna Wałejko, Zuzanna Rozmysłowska, Ada Karpińska, Paula Waraksa to laureaci II Międzyszkolnego Dziecięcego Przeglądu Piosenki oraz II Międzyszkolnego Przeglądu Zespołów Tanecznych o Puchar Starosty Gołdapskiego. Wystąpili oni z Okazji Dnia Dziecka w sali widowiskowej Domu Kultury


II Międzyszkolny Dziecięcy Przegląd Piosenki już za nami. Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia.

Ewa Skierś-Judzewicz, Halina Gajdemska, Natalia Bobowik i Robert Magielnicki postanowili nagrodzić następujące osoby:

W kategorii SOLIŚCI (10-13 lat)

I miejsce - Anna Wałejko (SP Boćwinka)
II miejsce - Katarzyna Waraksa (SP 2)
III miejsce - Natalia Karpińska (SP 1)
Wyróżnienie - Dominika Kopacz (SP Jabłońskie)
Wyróżnienie - Damian Włodarski ( SP Boćwinka)

W kategorii ZESPOŁY (6-13 lat)

I miejsce - Stokrotki (SP 2)
II miejsce - Gwiazdeczki (SP 1)
II miejsce - Czarodziejki (SP Boćwinka)
III miejsce - Impuls (SP Jabłońskie)

W kategorii SOLIŚCI (14-16 lat)

Grand Prix - Paula Waraksa
I miejsce - Ada Karpińska
II miejsce - Estera Szczerbowska
III miejsce - Daria Sitnik
III miejsce - Katarzyna Mioduszewska
Wyróżnienie - Zuzanna Rozmysłowska

Laureaci wystąpią w koncercie 1 czerwca o godz. 17.00 w sali widowiskowej Domu Kultury.




NASZE I NIE NASZE KRAJOBRAZY

I znów należało pójść do Domu Kultury na cykl imprez kulturalnych, właściwie artystycznych. I tak do sali widowiskowej zaproszono gołdapian na "Nasze i nie nasze krajobrazy". Program był bogaty i na początku programu otwarto wystawę Macieja Rakowskiego pt. "W mauretańskim słońcu". Młody fotografik i podróżnik tym razem dotarł do mauretańskiej Hiszpanii, a właściwie Andaluzji i północnego Maroka. Barwne fotografie Rakowskiego oddają nie tylko urok rozsłonecznionej południowej Hiszpanii, skaliste, ciemne Pireneje, ale również piękno mauretańskich budowli wykutych w kamieniu. Hiszpańska, a właściwie arabska Grenada - Alhambra - warowny zespół pałacowy, arcydzieło budownictwa mauretańskiego (XIII i XIV w.). Wraz z fotografikiem zaglądamy w zaułki, biedne podwórka marokańskich miast. Podziwiamy zachód słońca na śródziemnomorskiej plaży w Kadyksie. Jak powiedział podczas otwarcia wystawy J. Jasiński: - "M. Rakowski potrafi oddać klimat, uchwycić duszę tamtych miast i krain". Warto zajrzeć do holu sali widowiskowej i rzucić okiem na piękne fotografie.

W dalszej części tego artystycznego wieczoru mogliśmy posmakować również dobrej sztuki fotograficznej - filmów i slajdów. Była to m.in. projekcja filmów "Puszcza Borecka" i "Zima" leśnika Antoniego Danilewicza. Film, obraz i słowo pokazały świetnie klimat leżącej obok nas puszczy. Życie zimą popularnych zwierząt m.in. lisa, sarny, wilka, leśnych ptaków i żubra oraz piękno przykrytej śniegiem puszczy, zamarzniętych tafli puszczańskich jezior. Czekamy na wiosnę, lato i jesień w starym boreckim lesie.

Zaprezentowane zostały również dwa filmy zrealizowane dla TV Polonia z cyklu "Dzika Polska". Autor filmu Tomasz Kłosowski, przyrodnik i fotografik, przedstawił - "Ja borsuk" i "Zatokę Gdańską - bursztyn". Trudno było oderwać wzrok od slajdów o ptakach i zwierzętach znad Biebrzy.




Walka o Puchar

W ramach Międzynarodowego Dnia Tańca 26 kwietnia w Domu Kultury w Gołdapi odbył się II Przegląd Zespołów Tanecznych o Puchar Starosty Gołdapskiego. Rozpoczynający imprezę starosta Jarosław Podziewski życzył wszystkim powodzenia i dobrej zabawy.

Dzieci i młodzież startowała w trzech kategoriach: Jury w składzie: Urszula Wrzosek, Lucyna Daniłowicz, Bożena Tabiś, Barbara Babska, Piotr Sawicki przyznali następujące noty:

Kategoria klasy I-III

- I miejsce - Martyna Waraksa - II miejsce - "Jabłoneczki" Z jabłońskich

Kategoria klasy IV-VI

- I miejsce - "Sprite" z Boćwinki - II miejsce - "Girls nad Boys" z Jabłońskich - III miejsce - "Impuls" z Jabłońskich

Kategoria gimnazjum

- I miejsce - klasa III c - II miejsce - eFciaki - III miejsce - Eryka, Paula, Brygida, Klaudia.

Licznie zgromadzona publiczność dopingowała młodych tancerzy.

Występy konkursowe były przeplatane pokazami tanecznymi "Gracji". Wszyscy otrzymali puchary ufundowane przez Starostwo Powiatowe.






Prezentacja Sceny Artystycznej 2008

18 kwietnia w sali widowiskowej zaprezentowali się soliści i zespoły działające w Domu Kultury w Gołdapi oraz w świetlicach wiejskich w Grabowie, Żelazkach i Boćwince. Na scenie wystąpili: Natalia Bobowik, Katarzyna Zauska, Ada Karpińska, Klaudia Waraksa, Arkadiusz Szulc, Ewa Skierś z zespołem, Big Band, Let's Dance, Gracja, Capoeira.




MINI PLAYBACK SHOW

10 lutego sala widowiskowa Domu Kultury wypełniona była po brzegi podczas Mini Playback Show. Wystąpiło 9 zespołów. Przeważały anglojęzyczne piosenki w tanecznych rytmach. Klaudia Zajączkowska w wykonaniu piosenki Cassie otrzymała I miejsce. Nagrodzone zostały także Paula Waraksa i Natalia Sucholet, które zatańczyły do piosenki Shakiry. Imprezę prowadziły: Patrycja Duchnowska i Natalia Małkus a nad całością czuwali: Alicja Andrulewicz i Mirosław Bobrowski.




Archiwum 2010

Archiwum 2009

Archiwum 2008

Archiwum 2007