|
|
Po otwarciu wystawy w Galerii K2W gołdapscy miłośnicy sztuki mogli spędzić wieczór w sentymentalno - jazzowym nastroju w "Kotłowni" Domu Kultury. Zawitał do nas suwalsko - augustowski zespół TRIO Saw składzie: Janusz Ciachor (kontrabas), Piotr Zysik (piano) i Dariusz Krzywicki (gitara). Muzycy grali min. utwory takich klasyków jak Wes Montgomery, Antonio Carlos Jobim, Henry Mancini, Duke Ellington, Benny Golson i inni. Muzycy wykazali się dobrym warsztatem, szczególnie podczas solówek i dopuszczalnych w jazzie improwizacji. Koncert miał wyjątkowy klimat. Grupa słuchaczy o wysmakowanym guście muzycznym i "wrażliwym uchu" była zadowolona, że w Gołdapi mogła posłuchać tego coraz rzadziej spotykanego w salach koncertowych gatunku muzyki.
|
TO JEST MOTYL...
Najdłuższa kolejka ustawiła się do wiadra z wodą gdzie wróżono z wosku. Dzieci określały te różne dziwne kształty spontanicznie i bez zastanowienia, np.:To jest motyl. Tylko z czym tego motyla skojarzyć, jeśli idzie o przyszłość - może z lekkością?
Inni wróżbici też mieli pełne ręce roboty podczas wtorkowego, andrzejkowego wieczoru, który odby się w Domu Kultury. Były gwiazdki z napisanymi pod spodem wróżbami. Przyszłość można było wywróżyć z kart i kostek do gry. Choć nie zawsze to były wróżby w rodzaju: Wygrasz w totolotka, ale też ostrzeżenia, np.: Unikaj konfliktów z dziewczyną.
Noc cudów miała miejsce 30 listopada w pracowni plastycznej Domu Kultury. Poprowadzili: Marta Żabicka (od niedawna pracująca jako plastyczka w Domu Kultury) i wróżbici - wolontariusze, także z WTZ. Co najważniejsze pracownię tego wieczora odwiedziło kilkadziesiąt osób, niekoniecznie uczestników stałych zajęć.
|
16 i17 października 2010 r. gołdapska grupa młodzieżowa trenująca Capoeirę brała udział w treningu wyjazdowym oraz Festiwalu Sztuk Walki w Olsztynie. Zajęcia prowadził Marcin Lipski, który czynnie uczestniczy w życiu naszej grupy trenującej pod patronatem brazylijskiej szkoły Cordao De Ouro. Młodzież z Gołdapi wykazała się wśród pozostałych grup dobrym warsztatem i ciekawą aranżacją pokazu. Odbyły się również treningi Aikido, Krav Maga, Judo, Kendo, Taekwondo, Boks, MMA, Karate. Cała impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem trzytysięcznej widowni Hali Widowiskowo-Sportowej "Urania".
Następnego dnia trening odbył się w szkole mistrzostwa sportowego na profesjonalnej sali gimnastyczno-akrobatycznej, co dla niektórych osób było wielkim marzeniem. Dzięki dofinansowaniu uczestnicy Grupy Caordao De Ouro z Gołdapi nie musieli martwić się o wyżywienie, nocleg oraz opłaty za warsztaty. Koszty z tym związane zostały pokryte w ramach projektu "Capoeira - radość życia" ze środków programu "`Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce oraz Gołdapski Fundusz Lokalny.
|
WYSOKA FREKWENCJA NA SPOTKANIU Z NATURĄ I KULTURĄ
23 października w kinie "Kultura" zainicjowano czwartą edycję spotkań z Naturą i Kulturą pn."Nasze i nie nasze krajobrazy". Impreza autorska Jarosława Jasińskiego - fotografika,plastyka i animatora kultury, rozpoczęła swój żywot w 2007 roku.
O godz. 18.00 hol kina wypełnił się po brzegi. Tak jak w 2007 roku tak i w tym, spotkania rozpoczęły się od otwarcia wystawy fotograficznej. Autorami tegorocznej wystawy jest grupa 4 przyjaciół i pasjonatów fotografii z Ełku. Paweł Dabrowski, Michał Drawert, Mariusz Fadrowski i Rafał Galicki, od ponad 4 lat razem organizują wyjazdy plenerowe na Suwalszczyznę i Podlasie, czerpiąc z tego faktu dużą satysfakcję poznawczą i artystyczną, a także odpoczynek od monotonii dnia codziennego. "Fotografia..Nasza Pasja", bo tak brzmi tytuł wystawy, przedstawia ciągle piękne i poruszające krajobrazy "...krainy jak baśń"- Suwalszczyzny, a także malownicze rozlewiska Biebrzy. Na wystawie można też zobaczyć fotografię reporterską z życia Ełku i okolic. Fotografie "Pasjonatów z Ełku", można oglądać w holu gołdapskiego kina do końca listopada.
Drugą część spotkania z naturą i kulturą wypełniła prezentacja dwóch filmów dokumentalnych.
Pierwszy z nich to film "Krymskie Źródło", autorstwa gołdapianina Józefa Romasza. Wieloletnie dążenia Tatarów Krymskich do autonomii i poszanowania prawa odwiecznej własności, powoli dają pozytywny skutek. Tak jak kropla wody która z mozołem drąży skałę, tak i rdzenna ludność Krymu od wielu lat walczy o swoje prawa.
Film "Krymskie Źródło" to także wspaniała lekcja kultury tej niewielkiej grupy etnicznej osadzonej w islamskim kręgu kulturowym. Film obejrzeliśmy w towarzystwie "prawdziwego" Tatara - Jana Płońskiego, mieszkańca okolic Węgorzewa, który z całą swoją rodziną zaszczycił spotkania z naturą i kulturą.
Następnym punktem programu była "Przerwa z tatarskimi słodkościami", podczas której można było posmakować tatarskich ciast i ciasteczek. Ciasteczka "Czak - Czak" i Pierekaczewnik z "Tatarskiej Jurty"- gospodarstwa agroturystycznego z Kruszynian, prowadzonego przez rodzinę podlaskich Tatarów , mocno przypadły do gustu i podniebienia widzów.
Na zakończenie obejrzeliśmy piękny film Jolanty Dylewskiej o życiu kilkumilionowej grupy Żydów w granicach II Rzeczpospolitej pt. "Po-lin. Okruchy pamięci".
Film powstał głównie z materiałów amatorskich zbieranych wiele lat przez Jolantę Dylewską po całym świecie.
Autorem zdjęć "współczesnych" wykonanych do filmu jest J. Romasz, który ciepło wypowiadał się o wieloletniej współpracy z Panią reżyser z którą współpracował także przy produkcji filmu fabularnego pt. "Tulpan", prezentowanego podczas trzecich spotkań.
"Po-lin. Okruchy pamięci" to film o życiu, o życiu w Polsce wielokulturowej, w której Żydzi stanowili istotny element codziennej egzystencji Polaków. Film na widzach wywołał duże wrażenie i żywą dyskusję o przedwojennym "kulturowym tyglu" jaką była Polska.
Wysoka frekwencja to także zasługa mieszkańców Suwałk, Olecka, Ełku, a także Rucianego- Nidy, którzy przybyli na jedyne takie spotkanie z kulturą wysoką, jakie się odbywa w naszym regionie.
"Zapraszam za rok na spotkanie z naturą i krajobrazem kulturowym różnych zakątków Polski i świata..." - powiedział J. Jasiński na zkończenie czwartych spotkań z naturą i kulturą "Nasze i nie nasze krajobrazy".
nick
|
Weekend Brazylijski z Domem Kultury w Gołdapi.
17 i 18 września 2010 r. w Domu Kultury w Gołdapi odbyły się dwudniowe warsztaty capoeiry i maculele. Były one prowadzone przez Marcina Lipskiego z Lidzbarka Warmińskiego i cieszyły się dużym zainteresowaniem. W zajęciach wzięły udział nie tylko osoby ćwiczące Capoeirę ale i takie, które pierwszy raz miały styczność z tą sztuką walki. Część Maculele była bardzo energiczna. Jest to taniec z pałkami lub maczetami afrykańskich wojowników.W piątek o godz. 18 w Gołdapskim Kinie Kultura wyświetlono film o Capoeirze dla uczestników warsztatów. Następnego dnia w ,,Kotłowni" o godz. 19 odbyła się impreza w rytmach brazylijskich na której zostały pokazane sekwencje wypracowane na warsztatach.
Grupa "Cordao de Ouro" oraz Towarzystwo Aktywności Społecznej "Mazury Garbate" zapraszają wszystkich chętnych do udziału w warsztatach Capoeiry, które realizowane są w ramach projektu ''Capoeira - radość życia" . Projekt został sfinansowany ze środków programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej fundacji wolności i zrealizowany przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce przy współudziale Gołdapskiego Funduszu Lokalnego.
|
DNI GUSIEWA W GOŁDAPI
Na występy gości z Gusiewa przybywa zwykle do Domu Kultury wielu wielbicieli ich talentu. Tak było również tym razem. Kolejne Dni Gusiewa w Gołdapi przyciągnęły widzów. 2 października w dyscyplinach sportowych rywalizowali zawodnicy oraz samorządowcy z Gołdapi i Gusiewa, zaś w niedzielę 3 października odbył się koncert galowy w Sali widowiskowej Domu Kultury. Rosjanie jak zwykle zachwycili wszystkich swoim profesjonalizmem, barwnością strojów i melodyjnością muzyki. Wystąpili uczniowie i nauczyciele szkoły artystycznej w Gusiewie oraz wychowankowie tamtejszego Domu Kultury. Gołdapianie mogli wysłuchać gry na tradycyjnych rosyjskich instrumentach muzycznych, podziwiać występy wokalne oraz taneczne w stylistyce tradycyjnej i współczesnej. Wystąpiły zespoły: "Karuzela", "Zabawa", "Trzy kropki", "Taja", "Rosyjskie wzory" oraz duet akordeonistów. W holu Sali widowiskowej zaprezentowano wystawę Natalii Urwaczewej pt. "Piękno w prostocie".
|
CZESŁAW ZAŚPIEWAŁ
Bilety, które rozeszły się jak świeże bułeczki, pełna sala osób, entuzjazm pani menedżer związana z zainteresowaniem gołdapian koncertem. Mowa o wydarzeniu, jakie miało miejsce 15.09.2010 w Domu Kultury w Gołdapi.
Czesław Śpiewa Solo Act to dwugodzinna przygoda z nietypową muzyką, której teksty powstały na podstawie przeżyć Czesława oraz niesamowitym charakterem Mozila. Piosenki przeplatane były różnego rodzaju prozaicznymi historiami, śmiesznymi wstawkami, co sprawiło wrażenie dobrego kontaktu artysty z publicznością.
Czesław oczarował publikę, co zadziałało w dwie strony. Na facebooku artysty czytamy "Dziękuje Goldap ! Goldap jest początkiem Europy ! Co wy nie znacie waszej geografi :-)"
PW
|
"Panny z Wilka"
13.09.2010r. w Sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odbył się spektakl na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza, przygotowany przez studentów Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie pod kierunkiem Igora Gorzkowicza.
"Panny z Wilka" to adaptacja powieści J. Iwaszkiewicza. Panny to współczesne dziewczyny, siostry, które raz do roku spotykają się na wakacje w rodzinnym domu na wsi, do którego przywożą swoje codzienne troski i radości. Po latach nieobecności przyjeżdża tam również Wiktor, który swoją obecnością zaburza spokojny wypoczynek, przywołując dawne, często zapomniane już wspomnienia, które jak za pomocą czarodziejskiej różdżki ożywają często boleśnie. Relacje między dawnymi przyjaciółmi obnażają ludzkie niedoskonałości i tchórzostwa, niezaspokojony brak miłości, nieudane małżeństwa, pogardę i wstyd. Tylko duch wiecznie młodej Feli wydaję się być beztrosko zawieszony nad rodzinnym domem...
|
TRANSMISJA 2010
28 sierpnia odbył się festiwal "Transmisja", którego głównym założeniem jest wybranie najlepszego zespołu rockowego spośród zgłoszonych do konkursu. W tym roku wpłynęło 60 zgłoszeń do części konkursowej, z czego przed publicznością zagrało 10 zespołów. Po części konkursowej imprezy na scenie gościnnie wystąpił zespół Hermh. Gwiazdą Festiwalu był Hunter. Przed ich koncertami poznaliśmy werdykt jury, które wybrało najlepszych.
Wyniki konkursu:
I miejsce - BOMBSHELTER z Ełku,
II miejsce - SINFUL SOULS z Białegostoku,
III miejsce - VECORDIA z Warszawy,
nagroda publiczności - HIDDEN SCARS z Bartoszyc
nagroda specjalna od Witching Hour Productions - FORGOTTEN PAST z Ełku,
teledysk od LEGRYS STUDIO - SINFOUL SOULS z Białegostoku.
Po raz pierwszy Transmisja miała miejsce w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi. Dzięki innej niż na dziedzińcu akustyce powstał niepowtarzalny klimat. Koncertów słuchało ponad 450 osób. Po raz pierwszy miała miejsce relacja na żywo w Internecie, którą obejrzały 893 osoby.
Organizatorem festiwalu był Dom Kultury w Gołdapi oraz Towarzystwo Aktywności Społecznej Mazury Garbate. Spragnieni powtórki obejrzą niebawem film z wydarzenia, które znalazło swoje miejsce także w gołdapskiej kronice.
|
Ostatnia "podróż kulturalna"
Dźwięki muzyki fortepianowej z recitalem chopinowskim rozlegały się podczas niedzielnego koncertu 22 sierpnia w parku miejskim.
To kolejny już koncert z cyklu "Chopin przyjechał", tym razem odbywający się w ramach "Kulturalnej podróży bez granic". Prowadziła go Karolina Hein a na fortepianie zagrał Wojciech Waleczek.
To, że nie po raz pierwszy w tym roku słuchaliśmy muzyki Chopina, jest wynikiem przypadającej dwusetnej rocznicy urodzin wybitnego kompozytora. Dlatego i Gołdap przyłączyła się do uczczenia tej rocznicy, dzięki czemu mogliśmy wysłuchać koncertów w wykonaniu utalentowanych pianistów.
Była to już ostatnia "kulturalna podróż" tego lata, bo i lato powoli dobiega końca, ale wielu liczy na to, że będzie cykliczną "podróżą" przez następne.
Publiczność, tak jak i pogoda tym razem również dopisała.
(at)
Wojciech Waleczek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Otrzymał Nagrodę Specjalną Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Pianistów w Bydgoszczy w 1996r. Laureat m.in. I Nagrody Na IV Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta we Wrocławiu. III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Franciszka Liszta w Parmie w 2000 r. III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Palermo w 2000 r. Koncertował w Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Czechach, Rosji, Kanadzie, Rumunii, Mołdawii, Japonii, Francji, we Włoszech, USA, na Litwie i Słowacji. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych
|
Gołdapski park miejski sprawdził się nie tylko jako miejsce spacerów, ale także jako świetne miejsce na imprezy i to nie tylko związane z kulturą popularną.
Dobrze bowiem brzmiała muzyka Bacha w wykonaniu mistrza organów Rafała Sulimy - nawet przy trzydziestostopniowym upale. Chociaż miejsce koncertu po siedemnastej było już zacienione. W repertuarze wieczoru znalazł się m.in. Bach, Bizet i Vivaldi oraz kompozytorzy współcześni, jak choćby Morricone.
O uroku miejsca mówił sam wykonawca: Zazdroszczę wam tego miejsca, wśród zieleni i ptaków. I po tych słowach zagrał "Kukułkę" Louisa Claude'a Daquine"a.
Organizowane przez Dom Kultury letnie koncerty weekendowe mają już swoich stałych słuchaczy. A klasyczne brzmienie organów plenerze ma też swój wręcz metaficzyny klimat.
fot. J.J.Jasiński
|
Jedenaste już "Kartaczewo" upłynęło pod znakiem pysznego jedzenia, muzyki i rękodzieła. 08 sierpnia Park Miejski w Gołdapi gościł rekordową ilość mieszkańców oraz turystów, którzy rozsmakowali się w kresowych potrawach, a przede wszystkim w kartaczach. Odwiedzili stragany lokalnych i litewskich artystów i rzemieślników, obejrzeli występy kapel ludowych i gwiazdy imprezy. Przez cały dzień degustację kartaczy umilały odwiedzającym kapele ludowe - "Oleckie Echo", "Jarka" i "Prząśniczki" z Kowal Oleckich, oraz kapela "Onegdaj" z Filipowa, która prezentując bogate instrumentarium i bardzo wysoki poziom artystyczny zebrała najwięcej owacji. Barwne tradycyjne stroje występujących dodały imprezie kolorytu i wyjątkowego klimatu. Gwiazdą wieczoru był zespół "Czerwony Tulipan", obchodzący w tym roku 25 - lecie działalności. Poetyckie, wzruszające piosenki przeplatane brawurową interpretacją wierszy w wykonaniu Ewy Cichockiej przypadły do serca gołdapskiej publiczności. Niejeden widz nucił wraz z zespołem utwory "Czerwonego Tulipana", ale także te skomponowane min. przez Czesława Niemena, czy Seweryna Krajewskiego.
Uczta dla duszy była jednak uwieńczeniem całego dnia, którego motywem przewodnim były konkursy kulinarne i degustacyjne. To one wywołały najwięcej emocji, tym bardziej, że wśród jurorów i gości były autorytety kulinarne i przedstawiciele władz lokalnych. Oto podsumowanie rozegranych konkurencji:
Mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy - dzieci (1 kartacz)
1. Paweł Rusek - czas 22,41
2. Karol Górski - czas 26,41
3. Dominik Walczak - czas 28,35
Mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy - kobiety (1 kartacz)
1. Janina Puszko - czas 17,37
2. Irena Janulewicz - czas 25,29
3. Anna jadeszko - czas 26,19
Mistrzostwa świata w jedzeniu kartaczy - mężczyźni (2 kartacze)
1. Paweł Mazalewski - czas 56,70
2. Sławomir Jarocki - czas 1.00,43
3. Marian Marcinkiewicz - czas 1.01,00
Mistrz kartaczy - kartacze domowe
1. Halina i Kazimierz Skrzypkowscy
2. Lucyna Sowul
3. Bożena Mikielska
Mistrz kartaczy
1. Bar "Młyn" (Banie Mazurskie)
2. Zajazd "Piękna Góra" Rudziewicz (Konikowo)
3. Bar "Max" (Gołdap)
Najlepsza potrawa z jelenia
1. Restauracja "Janczes" (Gołdap)
2. Zajazd "Piękna Góra" Rudziewicz (Konikowo)
3. Zajazd pod Kłobukiem (Małdyty)
Prowadzenie imprezy: dr Grzegorz Russak - część kulinarna, Jan Życzkowski - część artystyczna
Organizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasto i Gmina Gołdap, Fundacja Rozwoju Regionu Gołdap. Współorganizacja: Dom Kultury w Gołdapi, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi.
Patronat medialny: TVP Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Polskie Radio Olsztyn, Portal Młoda Gołdap, Radio 5
fot J.J.Jasiński
|
Kolejny już przystanek "Kulturalnej podróży bez granic" odbył się w wyjątkowym dniu, co wpłynęło na klimat koncertu. Pierwszego sierpnia obchodziliśmy 66 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Po oficjalnych uroczystościach, na których obecni byli przedstawiciele władz lokalnych odbył się koncert "Kapeli Czerniakowskiej". Zespół przeniósł słuchaczy do Warszawy okresu międzywojennego i czasu okupacji. Pierwszymi wykonywanymi utworami były piosenki powstańcze, m.in. "Marsz Mokotowa" i "Warszawskie dzieci". Utworami tymi Kapela uczciła pamięć poległych w Powstaniu, jednak chcąc ukazać różne barwy dawnej Warszawy nie zrezygnowała z piosenek frywolnych i wesołych. Gołdapianie śpiewali wraz z muzykami m.in. "Zimnego Drania", "Bal na Gnojnej", czy piosenkę "Warszawa da się lubić". Szlagierowy repertuar Kapeli Czerniakowskiej zgromadził w parku miejskim rekordową ilość mieszkańców Gołdapi i turystów.
|
25lipca 2010 "Kulturalna podróż bez granic" zatrzymała się na przystanku dobrego humoru. Na dziedzińcu Domu Kultury w Gołdapi dobył się recital kabaretowy Artura Andrusa. Satyryk w towarzystwie zespołu muzycznego bawił gołdapską publiczność opowieściami o absurdalnych sytuacjach wziętych z życia i śpiewał liryczno - satyryczne piosenki, próbując okrasić je nietypowymi "układami" choreograficznymi. Żarty oparł min. na wypowiedziach słuchaczy swoich audycji radiowych i prowadzonych przez siebie "badań" w ramach "ZUS", czyli "Zakładu Usług Satyrycznych". Artur Andrus z sentymentem odniósł się do Gołdapi, w której już kiedyś występował i nawet przewrócił się na schodach, co na długo utkwiło mu w pamięci. Gołdapska publiczność roniła łzy ze śmiechu i doprowadziła do kilki bisów. Pomimo, że pogoda dała chwilę wytchnienia od upałów w Domu Kultury podczas koncertu zapanowała gorąca atmosfera :)
|
CZESUAF ZNÓW W GOŁDAPI
Na zaproszenie stowarzyszenia "Fabryka cudów" współpracującego z Domem Kultury w Gołdapi w Sali widowiskowej wystąpił kabaret "Czesuaf". Tuż przed Dniami Gołdapi widzowie mięli okazję zrelaksować się i poczuć nastrój wakacyjnej zabawy. Trzej młodzi artyści z Poznania zaprezentowali program, którego wiodącym tematem były polskie stereotypy i uprzedzenia. Skecze nawiązujące do różnych sytuacji prywatnych i społecznych rozbawiły widzów, którzy nagradzali je brawami i salwami śmiechu. Miejmy nadzieję, że satyra pozostawiła również w świadomości odbiorców refleksję na temat absurdów polskiej rzeczywistości.
|
KONCERT CHÓRU W MUZEUM
9 lipca w Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława Mariana Ratasiewicza odbył się koncert chóru "Pośrodku Żywota", który przyjechał do Krainy Łowców Przygód spod Warszawy. Usłyszeliśmy utwory powstałe dzięki zachowanym manuskrtyptom sprzed kilkuset lat. Rozbrzmiewały zatem pieśni średniowieczne oraz renesansowe. Zainteresowani na pewno nie żałowali spędzonego tam czasu, bo tego typu koncerty to raczej rzadkość. Przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki organizatorom: Muzeum Ziemi Gołdapskiej, Domowi Kultury w Gołdapi oraz Gospodarstwu agroturystycznemu "Trzy świerki".
|
Tym razem w kulturalną podróż bez granic Gołdapianie i goszczący w mieście turyści wybrali się do Rosji. W parku miejskim odbył się kolejny koncert plenerowy, który zgromadził wiele osób, pragnących w interesujący sposób spędzić niedzielne popołudnie. Na scenie królowały dwa zespoły z sąsiadującego z powiatem gołdapskim rejonu Gusiewa. Zespół Lubawa prowadzony przez Elenę Griszatinę zaprezentował się w lekkim repertuarze, bazującym na popularnej współczesnej muzyce i tekstach rosyjskich romansów. Zespół Rus pod kierunkiem Walierija Prichodko skoncentrował się raczej na muzyce nawiązującej do tradycji, akompaniując sobie akordeonem i ludowymi instrumentami perkusyjnymi. Artyści wykazali się dobrym warsztatem muzycznym, ale przede wszystkim radością wspólnego muzykowania, która udzieliła się publiczności. Niejeden widz podrygiwał w rytm rosyjskich szlagierów.
Narodowy zespół wokalny "Lubawa" powstał w 1997 roku. W 2000 roku obronili tytuł "narodowego" zespołu. Bierze udział w regionalnych wystawach sztuki ludowej oraz lokalnych działaniach miasta Gusiew. W 2003 roku "Lubawa" wzięła udział w Dniach Kultury Gusiewa w Gołdapi, a w 2004 uczestniczyła w koncercie uświetniającym podpisanie polsko-rosyjskiej umowy o współpracy.
Narodowy wokalny zespół "Rus" powstał we wrześniu ubiegłego roku. Jego repertuar jest bardzo szeroki. Bierze udział w różnych imprezach, świętach i jarmarkach.
|
LITEWSKI PRZYSTANEK W PODRÓŻY BEZ GRANIC
Trzeci już przystanek "Kulturalnej podróży bez granic" przywitał Gołdapian piękną, słoneczną pogodą. Tym razem zgromadzeni w parku na Placu Zwycięstwa widzowie mogli przenieść się na Litwę, aby poznać jej folklor, jak również współczesność. Na scenie zaprezentowały się dwa zespoły ludowe: muzyki narodowej "ČIRPOKAS" i taneczny "SINTUOLA", a także zespół dziecięcy "MIKI-MAKI" w dwóch formacjach. Wokaliści i tancerze z naszego partnerskiego miasta Sakiai zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Zachwycili barwnością strojów i doskonałymi wykonaniami piosenek i układów tanecznych. Szczególnie do serc gołdapskiej publiczności przypadły występy najmłodszych, którzy zachowywali się jak prawdziwi profesjonaliści, świetnie się bawiąc i nie wykazując żadnych oznak tremy. Jak dotychczas był to niedzielny występ, który w okolice fontanny przyciągną największą ilość widzów.
|
AKCJA PROFILAKTYCZNA W SIEDLISKU
O tym, że aby żyło się lepiej, należy dbać siebie wiedzą mieszkańcy Siedliska, dla których świetlica wiejska podlegająca gołdapskiemu Domowi Kultury zorganizowała 19 i 20 czerwca akcję WSZYSTKO DLA ZDROWIA. Organizatorzy pragnąc zachęcić mieszkańców miejscowości do aktywności na świeżym powietrzu i zacieśniania więzi rodzinnych przygotowali szereg atrakcji dla osób w różnym wieku. W ramach imprezy profilaktycznej współfinansowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej z Gminnego Programu Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym odbyły się między innymi:
• zabawy i konkursy dla najmłodszych na podwórku (biegi w workach, wyścig z książką na głowie i inne),
• turniej gry w bilard,
• turniej tenisa stołowego,
• gra "Łamisłówka" dla dorosłych,
• "Kalambury",
• konkurs malowania na szkle,
• mecz piłki nożnej dzieci i młodzież kontra dorośli,
• słodki poczęstunek i ognisko z kiełbaskami.
Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem rywalizowali w proponowanych konkurencjach. Nawet jeśli nie radzili sobie z czymś najlepiej, otrzymali nagrody pocieszenia. Do zabawy włączył się gość - p. Marian Mioduszewski, który zagrał z mieszkańcami Siedliska w pin-ponga.
Główne nagrody otrzymali:
• Damian Kardel - puchar za zajęcie I miejsca w Turnieju Tenisa Stołowego chłopców,
• Bożena Jarzębowicz - puchar za zajęcie I miejsca w Turnieju Tenisa Stołowego dziewcząt,
• Rafał Szwed - zegarek za zajęcie I miejsca w Turnieju Bilardowym,
• Drużyna Dorosłych - puchar za wygrany 7:1 mecz piłki nożnej,
• 10 uczestników konkursu plastycznego, którzy zdobyli nagrody równorzędne.
|
DZIEŃ DZIECKA NA BASENiE
Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Dla rodziców to okazja na spędzenie dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń z okazji Dnia Dziecka oraz obdarowania swoich pociech prezentami. Jednak najlepszym prezentem dla każdego dziecka jest przede wszystkim miłość, troska i zainteresowanie ze strony jego rodziców.
Z okazji Dnia Dziecka Świetlice z Grabowa, Siedliska oraz Żelazek uroczyście świętowały obchody na basenie w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym w Gołdapi. Wjazd młodzieży i dzieci na basen z sąsiadujących Świetlic podległych pod Dom Kultury w Gołdapi okazał się trafnym wyborem spędzenia czasu wolnego, a także doskonałą formą integracji. Uczestnicy doskonale bawili się wodnymi atrakcjami, a na ich twarzach gościł uśmiech.
W imieniu wszystkich serdecznie dziękujemy burmistrzowi Markowi Mirosowi za udostępnienie autokaru, paniom z wydziału oświaty za pomoc i kierownikowi kompleksu Marianowi Mioduszewskiemu za bezpłatne udostępnienie pływalni.
|
LINIE SIŁ
W strugach deszczu odbył się kolejny koncert z cyklu "Kulturalna podróż bez granic". Dla tych, którzy naprawdę "czują bluesa" deszcz nie był przeszkodą - bez względu na aurę postanowili wysłuchać muzyki augustowskiej grupy "Linie sił". Zespół grający bluesa z rockowymi brzmieniami i inspiracjami jazzowymi przyciągnął słuchaczy, którzy kryjąc się pod parkowym mostkiem i drzewami delektowali się muzyką. Słychać w niej było wyraźnie wpływy takich mistrzów jak Jimi Hendrix, Muddy Waters, Tadeusz Nalepa czy Tony Benett. Pomimo chłodu publiczność rozgrzewały bluesowe rytmy oraz świetne solówki gitarzysty i klawiszowca. Zespół bisował dla grupy słuchaczy, która choć nieliczna, dobrze się bawiła
|
BALLADY ROSYJSKIE
W ostatnim czasie gołdapscy miłośnicy pieśni rosyjskich mieli aż dwukrotnie okazję posłuchać na żywo swojej ulubionej muzyki. Po 440- leciu nadania praw miejskich Gołdapi i spektaklu "Okudżawa - błękitny człowiek" przyszedł czas na koncert Dominiki Żukoowskiej i Andrzeja Koryckiego pt. "Ballady rosyjskie". Artyści zaprezentowali gołdapskiej publiczności Pieśni Włodzimierza Wysokiego, Bułata Okudżawy i Żanny Biczewskiej. Nie zabrakło również akcentu osobistego - między utwory klasyków piosenki rosyjskiej muzycy wpletli autorskie kompozycje Andrzeja Koryckiego - nostalgiczne pieśni żeglarskie, pozostające w podobnej do utworów rosyjskich stylistyce. Publiczność została zaproszona do wspólnego śpiewania - nuciła zarówno znane sobie refreny utworów rosyjskich, jak i fragmenty piosenek Koryckiego, których autor uczył osobiście. Koncert zawierał utwory śpiewane w języku rosyjskim i polskim. Niektóre pieśni zostały przetłumaczone przez pisarkę Monikę Szwaję. Dowcipne komentarze i opowieści prowadzącego, piękny i wzruszający śpiew oraz doskonały warsztat instrumentalny muzyków przypadły do gustu gołdapskiej publiczności, która domagała się bisów.
|
Kulturalna podróż bez granic - Quartet Klezmer Trio
W sentymentalną podróż do przedwojennego Kazimierza zabrali mieszkańców Gołdapi artyści zespołu Quartet Klezmer Trio. W niedzielne popołudnie 13 czerwca odbył się pierwszy z serii plenerowych koncertów "Kulturalna podróż bez granic", organizowanych przez Dom Kultury w Gołdapi. Muzyka żydowska w doskonałym wykonaniu Magdy Brudzińskiej (śpiew, altówka), Oskara Gut (akordeon) i Jarosława Wilkosza (kontrabas) wprowadziła słuchaczy w nastrój zadumy nad tym, co minęło, zachwyciła melodyjnością i poetyckim wyrazem. Dzięki opowiadaniom wokalistki słuchacze mięli okazję zrozumieć sens tekstów śpiewanych w języku Jidysz, poznać niektóre żydowskie obyczaje, dziecięce zabawy. Niewątpliwie muzyka, której nie często mamy okazję słuchać stworzyła wyjątkowy klimat, pomimo niesprzyjającej aury przyciągnęła do parku na Placu Zwycięstwa zarówno melomanów, jak i osoby, które nie są bywalcami sal koncertowych.
|
MINI LISTA PRZEBOJÓW SOSW
9 czerwca w Domu Kultury zawrzało za sprawą uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Gościnnie korzystający ze sceny sali widowiskowej młodzi artyści swoją spontanicznością i pogodą ducha zarazili wszystkich pracowników i zaproszonych na występy widzów. Przygotowana przez nich "Mini lista przebojów" cieszyła się dużym zainteresowaniem. Każda z osób biorących udział w programie wykazała się wielkim zaangażowaniem i talentem na miarę swoich możliwości. Niektórzy naśladowali ruchami gwiazdy piosenki, inni próbowali własnych sił wokalnych. Dla wszystkich jednak liczyła się dobra zabawa i uznanie publiczności wyrażane gromkimi brawami i tańcami maluchów pod sceną. Każdy występujący artysta za swój wysiłek otrzymał drobny upominek, zaś po koncercie mógł wziąć udział w słodkim poczęstunku. W przerwie koncertu wystąpił zespół ze szkoły w Boćwince, będący laureatem Międzyszkolnego Przeglądu Piosenki Domu Kultury w Gołdapi. Organizatorzy "Mini listy przebojów"- nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dopięli wszystko na ostatni guzik.
W programie wystąpiło 19 zespołów z Gołdapi, Olecka i Ełku. Jury oceniające wykonawców przyznało nagrody:
I miejsce: dzieci z ełckiego "Tęczowego Domu"w piosence "Bo ja cie kochom".
II miejsce: Ewelina Kołoszko ("Spotkajmy się w piosence"),
III miejsce: Maciej Szarejko ("Bo ja tańczyć chcę").
wyróżnienia:
Julita Kędzierska ("Puszek-Okruszek"), Szymon Kalwajtys ("Jolka, Jolka") oraz Żaneta Placek ("W strugach deszczu
|
SCENARIUSZ DLA 3 AKTORÓW
08.06.2010 r. w Sali Widowiskowej Domu Kultury aktorzy "Teatru 30 minut" z Ełku zmierzyli się ze sztuką Bogusława Scheffera pt. "Scenariusz dla 3 aktorów". Scenariusz napisany pierwotnie dla braci Mikołaja i Andrzeja Grabowskich oraz Jana Peszka był wyzwaniem dla młodych artystów, którzy włożyli wiele wysiłku w to, aby ich adaptacja była równie ciekawa i brawurowa, co mistrzów. Przed spektaklem reżyser Piotr Witaszczyk przybliżył widzom ideę teatru otwartego i zachęcał publiczność do czynnego udziały w spektaklu, zapewniając, że scenariusz pozostawia aktorom wiele miejsca na improwizację i pewną dowolność interpretacji, uzależnioną od reakcji publiczności.
Sztuka o teatrze, dylematach twórczych, poszukiwaniu głębi wyrazu. Groteskowe zachowanie dwóch "aktorów" zostało zderzone z przepełnioną patosem grą bezsilnego "reżysera", borykającego się z problemami egzystencjalnymi i usiłującego wykrzesać z "aktorów" jak najwięcej ekspresji.
Doskonały scenariusz i starania artystów z Ełku sprawiły, że gołdapska publiczność wybuchała salwami śmiechu i żywo reagowała, kiedy aktorzy prowokowali ją do włączenia się w tok spektaklu. Przedstawienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez Gołdapian, zaś Piotr Witaszczyk zapewnił, że przy tak sprzyjających okolicznościach "Teatr 30 minut" z pewnością jeszcze zagości na deskach sceny Domu Kultury.
"Teatr 30 minut" gościł w Gołdapi na zaproszenie Ewy Jurkiewicz i stowarzyszenia "Alternatywa"
|
DZIEŃ DZIECKA Z DOMEME KULTURY
Uśmiechnięte buzie dzieci i zadowolenie ich rodziców, to największa nagroda dla pracowników Domu Kultury w Gołdapi, którzy po raz pierwszy przygotowali uroczyste obchody Dnia Dziecka w parku na Placu Zwycięstwa, w Kinie Kultura i Galerii K2. Kapryśna dotąd pogoda sprawiła najmłodszym miły prezent, pozwalając na zaprezentowanie na świeżym powietrzu spektaklu teatru "Narwal" z Białegostoku pt. "Złota rybka", a także przeprowadzenie wielu zabaw i konkursów. W niedzielne przedpołudnie 30 maja w kinie Kultura wyświetlono film pt. "Nasza niania jest agentem", który oprócz młodych Gołdapian obejrzały również dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Następnie rozpoczęła się wspaniała zabawa na Placu zwycięstwa. Po przedstawieniu teatralnym najmłodsi mogli min. rysować kredą, fotografować się z bajkowymi postaciami, robić ogromne bańki mydlane, wykazać się zręcznością w konkursach, wziąć udział w zabawach z chustą "Klanzy", obejrzeć popisy grupy cyrkowej, podziwiać sprzęt Straży Pożarnej, Policji i Straży Miejskiej. Wolontariusze współpracujący z Domem kultury rozdawali kolorowe baloniki, rodzice zaś mogli zafundować swoim pociechom zabawy na dmuchanej zjeżdżalni, słodycze i drobne zabawki.
Niedzielne świętowanie zakończył gromadzący wielu widzów koncert laureatów Międzyszkolnego Przeglądu Piosenki w Sali widowiskowej Domu Kultury.
Obchody dnia dziecka przeciągnęły się do poniedziałku - w galerii K2 odbył się wernisaż wystawy prac dzieci uczęszczających na zajęcia plastyczne pt. "Karuzela wyobraźni". Młodzi artyści mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami, prezentując zgromadzonym prace wykonane różnymi technikami plastycznymi i w różnych paletach kolorystycznych.
|
MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD PIOSENKI
Obchody 440 rocznicy Nadania Praw miejskich Gołdapi potwierdziły, że nasze miasto, to zagłębie talentów wokalnych. Po występach gwiazd pochodzących z Gołdapi i prezentacji dokonań artystycznych szkół przyszedł czas na doroczny Międzyszkolny Przegląd Piosenki, dzięki któremu możliwe jest wychwycenie już na starcie "perełek", które być może w przyszłości - odpowiednio poprowadzone - będą reprezentować nas podobnie jak Beata Jankowska Tzimas, Jacek Laszczkowski, czy Urszula Piwnicka.
Młodzi artyści sumiennie przygotowali się do występów w Przeglądzie pod okiem nauczycieli muzyki. Poziom konkursu był wysoki i bardzo wyrównany, o czym może świadczyć fakt, że na 36 zgłoszonych kandydatów aż 21 osób zdobyło nagrody i wyróżnienia. Jury w składzie: Robert Magielnicki, Ewa Skierś, Krzyszof Szczerbowski i Paula Waraksa miało trudne zadanie wyłonienia zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych zespołów i solistów. Nagrody ufundowane przez Dom Kultury, Starostwo Powiatowe w Gołdapi, Urząd Miejski w Gołdapi, Patrycję i Roberta Magielnickich trafiły w ręce młodych wykonawców, którzy w największym stopniu wykazali się talentem i umiejętnościami warsztatowymi. Podobnie jak w ubiegłych latach została również przyznana nagroda Grand Prix.
LAUREACI:
Kategoria: zespoły, 7-11 lat
1. Belissima
2. Malinki
3. Stokrotki
Kategoria: zespoły 12-16 lat
1. SP3
2. Joanna Zackiewicz i Edyta Radzewicz
3. Katarzyna Sowul i Wiktoria Smyk
Kategoria: soliści 7-11 lat
1. Martyna Gotowska
2. Aldona Sawicka
3. ex aequo: Kamila Jankowska oraz Sebastian Brzozowski
Kategoria: soliści 12-16 lat
1. ex aequo: Joanna Kuchara oraz Dominka Kopacz
2. Joanna Zackiewicz
3. ex aequo: Anna Wałejko oraz Klaudia Ślimkowska
Grand Prix:
Klaudia Ciszewska
fot. Jarosław Jasiński
|
440 LAT GOŁDAPI
Dom Kultury w Gołdapi współorganizował wraz z Urzędem Miejskim, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Biblioteką Publiczną oraz Muzeum Ziemi Gołdapskiej uroczystości związane z 440 rocznicą nadania praw miejskich Gołdapi. Odbyły się one w dniach 13-16.05.2010. Czterodniowe obchody zostały zaplanowane tak, aby każdy mieszkaniec miasta oraz gość znalazł dla siebie coś interesującego. W programie znalazły miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej, parada szkół i służb mundurowych, występy dzieci i młodzieży, konkursy związane z historią i współczesnością miasta, okolicznościowe wystawy, projekcje filmów, spektakle i koncerty oraz zawody sportowe. Odbyła się również uroczystość nadania gołdapskiemu muzeum imienia Mieczysława Mariana Tarasiewicza. Wszyscy uczestnicy działań związanych z rocznicą wykazali się zaangażowaniem i kreatywnością, za co należą im się podziękowania. Z dużym zainteresowaniem spotkał się cykl imprez pod hasłem "Ich troje z Gołdapi".
W sali widowiskowej Domu Kultury i Konkatedrze NMP miały miejsce koncerty gwiazd teatru i opery związanych z Gołdapią. Wystąpili Beata Jankowska - Tzimas z artystami Teatru "Syrena" oraz Jacek Laszczkowski z córkami Joanną i Zuzanną, a także Urszula Piwnicka z orkiestrą. Bisy i owacje na stojąco kończyły każdy wieczorny występ. Była to prawdziwa uczta duchowa dla Gołdapian.
|
GRANICA JEST W GŁOWACH
- Zawsze mnie denerwuje, kiedy ktoś mówi, że Gołdap leży na granicy Unii
Europejskiej. Więc w takich przypadkach od razu odpowiadam, że jesteśmy na
początku Unii - powiedziała Marta Jurgiełan, dyrektorka gołdapskiego Domu
Kultury, otwierając niedzielną prezentację projektu "Border
Speaking". Przedsięwzięcie realizowane było m.in. przez olsztyńską
Wspólnotę Kulturową "Borussia".
Tego popołudnia na sali widowiskowej prezentowano film pod takim samym
tytułem, po czym odbyła się dyskusja. Prowadził Tadeusz Baryła z olsztyńskiego
Centrum Studium Wschodnich.
Rdzeniem filmu są opowieści siedmiorga osób zamieszkałych na kilku odcinkach
granicy, która kiedyś dzieliła Europę - od Adriatyku po Bałtyk. Już na
początku zwróciły uwagę słowa nadinspektora niemieckiej policji granicznej:
Unia Europejska nie jest federacją, jest konfederacją. Granicy fizycznej nie
ma, ale istnieje granica w głowach. I ważne jest, by te bariery były
niwelowane. Ponadto są przecież w Europie punkty zapalne, choćby ETA.
- Ta granica ma tę jedną wspólną cechę, że po jej obu stronach żyją ludzie w
dużej mierze wykluczeni - stwierdził otwierając dyskusję Tadeusz Baryła.
Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał marszałek Jarosław Słoma, który skupił
się głównie na problemach związanych z restrykcjami wizowymi, dotyczącymi
kontaktów z obwodem kalingradzkim. Zdaniem Jarosława Słomy Rosja wykazuje tu
więcej dobrej woli. - Za to odpowiada państwo polskie. Polacy, jeśli idzie o
przepisy, są tu świętsi od Unii Europejskiej. Powinniśmy być na pierwszym
miejscu w inicjatywach dotyczących ułatwień w tych przepisach.
W stosunku do tego poglądu Tadeusz Baryła wysunął jeden argument polemiczny:
Przecież dochody z granicy UE przejmuje Komisja Europejska. Faktem jest, że
układ z Schengen w znacznym stopniu skomplikował nam kontakty z obwodem
kaliningradzkim.
Burmistrz Marek Miros polemizował z niektórymi wypowiedziami bohaterów filmu,
między innymi w aspekcie używania (lub nadużywania) słowa
"wypędzony". - Jeśli mamy się pojednać to te kontakty powinny być
oparte na absolutnej prawdzie.
Przy okazji Marek Miros potwierdził informację, że w tym roku ma być podpisana
umowa o małym ruchu przygranicznym pomiędzy Polską i Federacją Rosyjską. -
Teraz są tylko dopracowywane szczegóły. Dosłownie, przecinki.
Prowadzący poruszył też temat kontaktów kulturalnych. I tu Jarosław Słoma
podkreślił symboliczne znaczenie postaci Immanuela Kanta: Ten niemiecki
filozof powinien nas również łączyć. Wszak jest ojcem idei Zjednoczonej
Europy.
|
22 kwietnia w Sali Widowiskowej Domu Kultury odbył się niezwykły koncert. Z potrzeby serca przyjaciele chorego na białaczkę ucznia gimnazjum - Dominika zorganizowali imprezę charytatywną, dzięki której możliwe będzie częściowe sfinansowanie leczenia chłopca. Z ogromnym zaangażowaniem w krótkim czasie przygotowano program artystyczny i zgromadzono przedmioty wystawiane na aukcję. Swoimi występami wsparli Dominika wokaliści i tancerze, a wśród nich uczniowie i nauczyciele gołdapskich szkół. Widownia była wypełniona po brzegi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się sprzedawane i licytowane prezenty od sponsorów. Dzięki temu podczas koncertu udało się zebrać około 6000 zł. Pieniądze zostały przekazane wzruszonej mamie Dominika.
Darczyńcy :
• Cecylia Buczyńska-Buza
• Wojcich Sokół, Jagiellonia Białystok
• Tadeusz Krzywicki
• Portal GOLDAP.INFO
• Mirosław Słapik
• Lucyna Trojanowska
• Serwis "Młoda Gołdap"
• Marcin Mieciel, Legia Warszawa
• Michał Mościński, Sokół Sokółka
• Jan Michalski, "Lewiatan"
• Zbigniew Mieruński
• Warsztaty Terapii Zajęciowej
• Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi
• świetlica wiejska w Grabowie
• świetlica wiejska w Żelazkach
• pracownia plastyczna Domu Kultury
• Mariola Luty
• Starostwo Powiatowe w Gołdapi
• Grupa integracyjna
|
W Niedzielę Palmową w Muzeum Ziemi Gołdapskiej odbył się kiermasz wielkanocny pod hasłem "Jajeczko z rzeżuszką". Swoje wyroby wystawili na sprzedaż członkowie stowarzyszeń "Żytkiejmska struga" z Żytkiejm oraz "Głos Puszczy Rominckiej" z Dubeninek, a także pani Cecylia Buczyńska- Buza oraz wychowankowie gołdapskiego Domu Dziecka. Na stołach pojawiły się mazurki, sękacze, baranki wielkanocne, stroiki, pisanki i wiele innych smakołyków. Tuż po rozpoczęciu imprezy niewielki budynek muzeum zapełnił się odwiedzającymi. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Prawie setka drożdżowych kulebiaków została sprzedana w ciągu niespełna pół godziny. Ogromnym powodzeniem, szczególnie wśród dzieci, cieszyły się gliniane gwizdki- kogutki. Nie odbył się zapowiedziany pokaz malowania pisanek, ponieważ w pomieszczeniu było zbyt chłodno i zastygający wosk nie nadawał się do malowania.
Tak duża frekwencja jest dowodem na to, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju imprezy, dlatego kiermasz "Jajeczko z rzeżuszką?" stanie się prawdopodobnie wydarzeniem cyklicznym. W przyszłym roku trzeba będzie przygotować zdecydowanie więcej wyrobów, bo tegoroczne rozeszły się w ciągu niespełna dwóch godzin.
Organizatorami imprezy byli: Muzeum Ziemi Gołdapskiej, Stowarzyszenie "Żytkiejmska struga", Gospodarstwo Agroturystyczne "Trzy świerki", Dom Kultury w Gołdapi, Stowarzyszenie "Głos Puszczy Rominckiej".
BOT
fot. Gabi Karbowska
|
Chopin po raz drugi zawitał do Gołdapi
Tym razem koncert dała Agata Gładysiak , studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. O godzinie 17:00 w sobotę 27 marca Dom Kultury w Gołdapi przywitał pierwszą nutę chopinowską.
Wydarzenie otworzyli Marta Jurgiełan, dyrektor Domu Kultury wraz z Markiem Mirosem, burmistrzem Gołdapi. Później na scenie pojawiła się sama Agata, którą zapowiedziała Dominika Matuszak. Ideą konkursu - jak mówi - jest dotarcie do najdalszych zakątków i wyjście poza salony. Koncerty odbywają się zarówno na placach, targach, ale także w domach kultury i różnego rodzaju salach małych miejscowości. Nowością w roku 2010 będzie to, że koncerty odbywać się będą także poza granicami naszego kraju.
Co ciekawe koncertów z cyklu Chopin Przyjechał jest więcej, niż tych, które dał sam wielki kompozytor. To już drugi tego typu koncert w naszym mieście, pierwszy miał miejsce w wakacje 2009. Kolejny Już za kilka miesięcy.
PW.
|
Czym zajmuje się Dom Kultury w Gołdapi, jakie działają w nim sekcje oraz co się dzieje w świetlicach wiejskich mogli się 19.03.2010 dowiedzieć gołdapianie podczas koncertu, jaki odbył się w sali widowiskowej Domu Kultury. Przed przybyłą publicznością swoje umiejętności zaprezentowali między innymi uczestnicy zajęć muzycznych i wokalnych w DK oraz dzieci i młodzież uczęszczająca do świetlic w Grabowie, Boćwince i Żelazkach. Od 20 do 26 marca trwał Tydzień Otwarty Domu Kultury. Każdy zainteresowany mógł przyjść na zajęcia dowolnej pracowni i zobaczyć, jak one przebiegają.
|
TA JEDYNA, TEN JEDYNY
Kornel Makuszyński powiedział: "To nieprawda, że kobieta ma dwie dusze - ona ma ich trzysta sześćdziesiąt i pięć". I jakby idąc na przeciw temu stwierdzeniu poniedziałkowa "gołdapska" interpretacja "Adama i Ewy" Marka Twaina pokazała Tę Jedyną i w kilku twarzach, i kilku postaciach. Bowiem wykreowana przez młodych gołdapskich amatorów biblijna bohaterka miała tu ich co najmniej sześć. Tyle że i w tym przypadku miłość zwycięża nawet po wygnaniu z raju. A Ten Jedyny staje się niezbędnym uzupełnieniem wagnerowskiego "człowieka zupełnego".
Wydarzenie miało miejsce 8 marca 2010 w tak zwanym "drugim budynku" gołdapskiego muzeum, w scenerii niczym z warszawskiej Starej Prochowni. Spektakl wyreżyserowany przez Beatę Otto wraz z siedmioosobową grupą teatralną, działającą przy Domu Kultury, pokazał, jak niekonwencjonalnie można uczcić święto kobiet. Po prostu poprzez wykorzystanie arcydzieła światowej literatury i (na koniec) obdarowanie zebranych kobiet tradycyjnym... goździkiem. Ale nie, jak to było w całkiem niedawnych czasach, łodygą do góry. Lecz prawidłowo i lirycznie.
To, drugie już, przedstawienie reaktywowanej przy Domu Kultury grupy teatralnej pokazało, że jest w Gołdapi duże zapotrzebowanie na takie przedsięwzięcia i to nie tylko dlatego, że tego wieczora na widowni zabrakło krzeseł. Wydaje się, że młodzież coraz bardziej poszukuje większej głębi dla swojego bytowania i chyba coraz więcej z nich próbuje wyjść poza disco polo w kierunku literatury i ambitniejszej muzyki. Natomiast "drugi budynek muzeum" chyba powoli staje się jednym z ośrodków spotkań z żywym słowem.
Przedstawienie wykonała, kierowana przez Beatę Otto, grupa teatralna działająca przy Domu Kultury w Gołdapi, w składzie: Magda Ciszewska, Zuzanna Brzozowska, Paulina Anacka, Ola Dąbrowska, Basia Sereda, Basia Wojciechowska, Piotr Miszkiel.
Przy organizowaniu przedsięwzięcia uczestniczyło Gołdapskie Muzeum Regionalne i Biblioteka Publiczna.
sam
|
Gołdapska scena coraz częściej gości aktorów
W niedzielę, 7 marca w sali widowiskowej gołdapskiego Domu Kultury odbyła się premiera spektaklu teatralnego "Piękni ludzie", którą przedstawił Studencki Teatr Praski. Spektakl powstawał od stycznia tego roku pod kierunkiem reżysera i dramaturga, Igora Gorzkowskiego. W skład grupy weszli studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci i absolwenci uczelni artystycznych. Pierwsza część opowiadanej przez nich historii miał charakter realistyczny. Grupa studentów szóstego roku Akademii Medycznej spotyka się w domku na wsi i przygotowuje się do egzaminu. Na drugą część składa się siedem, kolejno następujących po sobie snów, w których abstrakcyjny świat wyobrażeń sennych mieszał się z rzeczywistymi pragnieniami i lękami bohaterów. Przed gołdapską widownia zaprezentowali się: Agata Dyczko, Katarzyna Joda, Jakub Kiersikowski, Kinga Kosik, Katarzyna Krzyszkowska, Patryk Wernio, Antoni Ferency.
Spektakl "Piękni ludzie" udowodnił, że mieszkańcy są chłonni spotkań z teatrem. Bilety rozeszły się w bardzo szybkim tempie. W dniu premiery nie było już biletów na oba spektakle.
AD
fot. Ania Taudul
|
      7 lutego w sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi odbył się konkurs z udziałem najmłodszych Gołdapian MINI PLAYBACK SHOW.
      Dzieci i młodzież przedstawiali wykonania swoich ulubionych artystów, idoli, prezentując przy tym swoje zdolności taneczne oraz aktorskie. Impreza przyciągnęła tłum ludzi, a młodzież oraz dorośli siedzący na sali świetnie się przy tym bawili.
      Pierwsze miejsce zajął Piotrek Mikielski "Majonez" za wykonanie utworu legendy i Króla popu Michaela Jacksona pt. "Billie Jean". Drugim miejscem mogły poszczycić się dziewczyny: Kamila Krzykwa, Angelika Sacharewicz, Kinga Zajączkowska, Monika Dubin i Daria Sitnik za wykonanie piosenki "Hard" z repertuaru Rihanny, natomiast miejsce trzecie przypadło Dominice Piechockiej za utwór Ashley Tisdare "Kiss the girl".
Organizatorem imprezy był Dom Kultury w Gołdapi.
KW
|
Archiwum 2010
Archiwum 2009
Archiwum 2008
Archiwum 2007
|
|